Git nedir ?

Git nedir ? en basit hali ile git bir sürüm kontrol sistemidir. Peki ne işe yarar ?

Örneğin bir projemiz var ve bu kodları sürekli dizinler halinde yedekliyoruz , projemizde çalışan diğer ekip arkadaşlarımız ile senkronize bir şekilde çalışamıyoruz ve tüm ekibin çalışmasını birleştirmek oraya hiç girmiyorum tahmin ediyorsunuzdur 🙂 işler ilerledikçe tam bir kaos ortamı elde etmeye başlıyoruz ve tam bu noktada git bizim imdadımıza koşuyor ve bizi bu kargaşadan kurtarıyor.

Peki nasıl mı kurtarıyor ?

Çalışmalarımızı yedekliyor, depolama alanımızdan tasarruf etmemizi sağlıyor , ortak çalışabilmemize olanak sağlıyor Tabi bununla da kalmıyor
projemizde herhangi bir dizin yada dosyada yapılan değişiklikleri zamanlıyor değişiklik yapan kullanıcı bilgisini ve version numarası gibi bilgileri de beraberinde saklayarak ekibin çalışmalarında yaptığı değişikleri bize gösterebiliyor. Diğer versiyonlama sistemlerine göre git biraz daha farklı çalışıyor aslında git de her kullanıcıda tüm bir kopya mevcut oluyor ve internet bağlantısı olmadığı gibi durumlarda proje geliştirilmeye devam edilebiliyor.

Bununlada bitmedi git projemizi dallara ayarıbilmemize yarıyor. Yani projemizde kopyalar çıkartarak çalışan kopya üzeirinde değil de diğer kopya üzerinde çalışmamızı sağlıyor. Tabi istediğimiz zamanlarda bu kopyaları çalışabilir kopya ile de birleştirebiliyoruz. Bu kopyalara “Branch” deniyor arkadaşlar. Git sistmeini kullanmaya başladığınızda göreceksiniz ki size mükemmel bir hız sunacak ve offline olarak kullanabilmek size büyük bir artı sağlayacak. Bu kadar yazının üstüne git versionlama sisteminin nasıl kurulduğuna da bakalım.

Ubuntu (diğer dağıtımlarda komutlar değişebilir) Kullanıcıları için

sudo apt-get install git-core

Windows kulalnıcıları için ise

http://git-scm.com/downloads

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir